MOPS Dębica
Z wizytą w Muzeum Wsi Polskiej w Braciejowej.
Dzięki uprzejmości pana Mariana Dybowskiego, dzieci z prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy, placówek wsparcia dziennego „Zgrana Paka” spędziły dzień w Muzeum Wsi Polskiej w Braciejowej.
Pan Marian Dybowski jest pomysłodawcą i właścicielem najmłodszego w Polsce muzeum o wdzięcznej nazwie Banderoza, zlokalizowanego w lasach Braciejowej. To właśnie tam, w wolny od zajęć lekcyjnych, ciepły, jesienny dzień na wycieczkę krajoznawczą udali się nasi młodzi podopieczni.
Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez właściciela i jego małżonkę, a pan Marian osobiście oprowadził naszą grupę po terenie muzeum.
Przez 12 lat dębicki przedsiębiorca zbierał eksponaty związane z codziennym życiem i pracą na roli. To dzięki tej pasji mogliśmy podziwiać wozy, bryczki i XIX wieczną karetę. Obejrzeliśmy też narzędzia i maszyny pomocne w pracy rymarza, kuśnierza, stolarza oraz cieśli. W zbudowanej, drewnianej kuźni dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o pracy kowala i narzędziach jakimi się posługiwał.
Największą atrakcją dla wszystkich było wejście po bardzo stromych schodach do drewnianego, stuletniego młyna, który jest w pełni sprawnym urządzeniem.
Po zwiedzaniu muzeum, w kamiennym palenisku upiekliśmy kiełbaski i z głową pełną wspomnień wróciliśmy do naszej codzienności.
Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Marianowi Dybowskiemu za zaproszenie nas do stworzonego przez siebie miejsca, za poświęcony czas i morze pięknie i niezwykle interesująco opowiedzianych historii z życia polskiej wsi.
Galeria
Wprowadzenie uczestników wycieczki w historię wsi przez przewodnika-kustosza.
Przystanek na terenie wsi-kuźnia.
Zbiór dawnych narzędzi gospodarczych.
Kustosz przedstawia użycie koromysła.
Artystyczne przedstawienie Góry Oliwnej.
Studnia wraz z żurawiem.
Przygotowywanie kiełbasek na ognisku.
Przerwa obiadowa pod altaną.
Młyn wiatrowy.