Obrazek na stronie www a telefon.
Wydaje się, że najważniejszą radą, jaką należy zapamiętać przy refleksji na temat tego, jak opisać grafiki na stronie internetowej (czy to będzie obraz, czy rysunek, zdjęcie czy link graficzny) to to, że opis alternatywny to NIE JEST to samo co podpis. Często w książkach czy na stronach internetowych mamy zdjęcia zawierające podpisy. Serwisy prasowe, a w szczególności serwisy fotografii prasowej sprzedają zdjęcia wraz z ich podpisami, lecz nie zawsze (a zazwyczaj bardzo rzadko) podpis zdjęcia odpowiada temu, co można byłoby nazwać poprawnym opisem alternatywnym.
Powyższy przykład zdjęcia pochodzącego z serwisu Polskiej Agencji Prasowej jest dobrym przykładem różnicy pomiędzy tym, co niesie podpis a tym, czym powinien być poprawny opis alternatywny.
Otóż podpis tego zdjęcia:
Katowice 29.03.2014: Kopalnia Węgla Kamiennego "Murcki Staszic" - Ruch "Staszic" w Katowicach, 23 bm. Wyższy Urząd Górniczy poinformował, że w kopalni należącej do KHW SA dziś nad ranem wystąpił wstrząs, którego siłę oszacowano na ok. 2 w skali Richtera
nie jest opisem tego, co jest przedstawione. To jedynie informacja związana z bieżącymi wydarzeniami, dla ilustracji których użyto zdjęcia, lecz osoba nie widząca go nie dowie się z powyższego opisu tego, co ono przedstawia. Bo przecież pomimo, że na pierwszy rzut oka możemy sądzić, że przynajmniej początek opisu jest poprawny
("(...)Kopalnia Węgla Kamiennego "Murcki Staszic" - Ruch "Staszic" w Katowicach(...)")
to przecież po zastanowieniu musimy przyznać, że to zdjęcie nie przedstawia kopalni! To zdjęcie przedstawia szczyt fasady otynkowanego na zielono budynku (zapewne) biur kopalni, na którego dachu widać logo kopalni oraz napis "KWK MURCKI STASZIC". Na tym zdjęciu nie widać żadnego trzęsienia ziemi, jak również nie widać daty. Opis, który przypisała Polska Agencja Prasowa jest podpisem, jest częścią informacji, z którą łączy się zdjęcie, ale jest podpisem przeznaczonym faktycznie dla osoby widzącej.
Jak można to stwierdzić? Jest prosty sposób oceny, czy przypisany opis jest poprawny. Nie jest oczywiście uniwersalny, ale mogący dość skutecznie rozwiać wiele wątpliwości. Otóż wystarczy sobie wyobrazić, że mamy za zadanie opisać komuś tę stronę przez telefon - odczytanie przypisanego opisu z całą pewnością nie byłoby wystarczające! Najprawdopodobniej powiedzielibyśmy coś takiego jak: Zielony budynek zielonymi literami na dachu KWK MURCKI STASZIC a na pierwszym planie latarnia uliczna". I faktycznie powstałby w ten sposób mniej więcej poprawny opis alternatywny, który przekazywałby osobie niewidomej realną informację o tym, co widać.
W tym momencie można sobie zadać pytanie - i wielu sobie takie pytanie faktycznie zadaje - po co w ogóle opisywać takie zdjęcia, skoro realnie nie niosą one wielkiej wagi informacji. I faktycznie takie pytanie JEST uzasadnione.
Twórcy wytycznych WCAG 2.0 w komentarzach do części poświęconej opisom alternatywnym zaznaczają, że opisy te powinny być przypisane wszystkim "niosącym treść" elementom nietekstowym. Jako "niosące treść" uznawane są takie grafiki, które nie są jedynie ozdobnikiem, tłem. To oczywiście są tylko wytyczne (choć samo to wystarczy, by było to obowiązkiem), ale warto wyjaśnić PO CO.
Najważniejszą i najpełniejszą odpowiedzią jest, że dlatego że MOŻNA. Nowoczesne środki przekazu dają możliwość tworzenia takich opisów, a więc należy je stosować! Opis zdjęcia czy obrazka na stronie internetowej pozwala osobie niewidomej dowiedzieć się więcej o otaczającym ją świecie. Już samo to można uznać za wystarczającą przyczynę konieczności stosowania prawidłowych opisów alternatywnych. Można jednak bez trudu znaleźć i inną, bardziej praktyczną przyczynę, dla której może okazać się, że dobry opis alternatywny może być przydatny. Wystarczy sobie wyobrazić, że nasz niewidomy współpracownik czy znajomy dzwoni do nas, by przekazać nam informację, którą znalazł na stronie internetowej. Dzięki poprawnie opisanym zdjęciom może powiedzieć: "...a to, czego szukasz znajduje się zaraz za zdjęciem przedstawiającym zielony budynek z napisem KWK MURCKI STASZIC na dachu...", Warto zauważyć, że w takim przypadku niepełnosprawność naszego współpracownika nagle przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie!
Właśnie telefon jest tutaj ważnym elementem, o którym warto pamiętać. Otóż gdy zastanawiamy się nad tym, jaki nadać opis alternatywny danemu elementowi graficznemu, wyobraźmy sobie, że mamy go opisać znajomemu przez telefon. Taki opis, jeśli nawet nie musi być najlepszym opisem alternatywnym, to z pewnością może być doskonałą jego podstawą.
Najważniejsze, co należy zapamiętać podchodząc do kwestii opisów alternatywnych, to że powinny one informować o tym, co dany element graficzny przedstawia.
Wróć do poprzedniej strony Przejdź do następnej strony Przejdź na górę strony.