Znak Jakości Ekonomii Społecznej dla dębickiego Klubu Integracji Społecznej
Podczas siódmego Ogólnopolskiego Forum Ekonomii Społecznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie odbyło się rozstrzygnięcie VI edycji Konkursu Znak Jakości Ekonomii Społecznej 2023.
Certyfikaty przyznawane były w pięciu kategoriach:
- Kategoria I. Debiut roku
- Kategoria II. Najlepszy pracodawca
- Kategoria III. Sukces rynkowy
- Kategoria IV. Pozyczka z korzyścią społeczną
- Kategoria V. Społecznie odpowiedzialny samorząd.
Miło nam poinformować, że funkcjonujący w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, Klub integracji Społecznej otrzymał certyfikat „Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej” w tegorocznej edycji konkursu, w kategorii III- Sukces rynkowy.
Klub Integracji Społecznej jest elementem wewnętrznej struktury organizacyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy od 2006r. Dębicki KIS był drugim klubem integracji społecznej utworzonym na terenie województwa podkarpackiego, a jego pierwszym kierownikiem w latach 2006-2009 była Marzena Socha obecna dyrektor dębickiego MOPS.
Działalność Klubu Integracji Społecznej prowadzona jest w oparciu o ustawę o zatrudnieniu socjalnym oraz ustawę o pomocy społecznej, a działania prowadzone są na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Dyrektora Ośrodka. Głównym celem KIS jest reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz działania zmierzające do zapewnienia uczestnikom warsztatów bezpieczeństwa socjalnego, aktywizacji zawodowej i pomocy w osobistym rozwoju.
Cel ten realizowany jest poprzez organizowanie m.in.:
- spotkań grup wsparcia i grup samopomocowych,
- kursów i szkoleń przekwalifikowujących zawodowo,
- zajęć praktycznych: warsztatów, praktyk zawodowych,
- zajęć dotyczących założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem spółdzielni socjalnych.
Założone cele realizowane są poprzez organizowanie.:
- spotkań grup wsparcia i grup samopomocowych,
- kursów i szkoleń przekwalifikowujących zawodowo,
- zajęć praktycznych: warsztatów, praktyk zawodowych,
- zajęć dotyczących założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem spółdzielni socjalnych;
Działania Klubu ukierunkowane są na edukację personalną, zawodową i społeczną, ułatwiającą osiągnięcie samodzielności finansowej poprzez zatrudnienie. Uczestnicy zajęć w trakcie trwania programu objęci są kompleksową opieką pracownika socjalnego, jak również mogą korzystać z porad m. in: psychologa, doradcy zawodowego i prawnika.
Od roku 2012 w KIS organziowane są prace społecznie użyteczne dla osób bezrobotnych, a podstawą ich realizacji jest porozumienie zawierane corocznie, pomiędzy Gminą Miasto Dębica, a Starostą Dębickim reprezentowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy. Ośrodek prowadzi rekrutację osób do programów oraz koordynuje ich przebieg. Przez dziesięc lat w okresie 2012-2022 z programu prac społecznie użytecznych skorzystało 116 osób, którzy brali udział w warsztatach w ramach usług opiekuńczych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dębicy oraz porządkowych w Zakładzie Usług Miejskich w Dębicy.
W ramach działaności KIS realizowane były także dwie edycje Programu Aktywizacja i Integracja. W ramach reintegracji zawodowej uczestnicy programu wykonywali prace porządkowe na terenie miasta, natomiast integracja społeczna realizowana była poprzez cykliczne zajęcia z psychoterapeutą i doradcą zawodowym. Wpłynęły one na wzrost samooceny i poczucia własnej wartości, dodały wiary we własne możliwości i umiejętności, przygotowując do powrotu na rynek pracy. Ponadto w ramach integracji społecznej dla wszystkich uczestników PAI zostały zorganizowane warsztaty wizażu przygotowujące do sesji zdjęciowej zrealizowanej w studiu telewizji DębicaTV, której celem było uzyskanie profesjonalnych zdjęć do CV. Uczestnicy PAI spotkali się również z pośrednikiem pracy oraz doradcą zawodowym Młodzieżowego Centrum Kariery w Dębicy. W programie Aktywizacji i Integracji udział wzięło 20 osób.
Pracę w Klubie Integracji Społecznej oraz przebieg prac społecznie użytecznych koordynuje specjalista pracy socjalnej pani Kinga Chojecka- Krasoń. Ze wsparcia oferowanego w KIS skorzystało ponad 350 osób, którzy ukończyli zajęcia z reintegracji społecznej i zawodowej, a z pomocy w problemach związanych z brakiem pracy oraz bezrobociem corocznie korzysta kilkuset mieszkańców miasta.
W każdym roku (nawet w najtrudniejszych dla lokalnego rynku pracy latach) efektywność zatrudnieniowa dębickiego Klubu Integracji Społecznej wynosiła ponad 30 %.
Jesteśmy dumni z otrzymanego wyróżnienia i z docenienia naszej wieloletniej pracy na rzecz mieszkańców Dębicy.