PROGRAM „RODZINA 500+” a DOCHODY UZYSKIWANE ZA GRANICĄ
W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi sytuacji osób ubiegających się o świadczenie wychowawcze w przypadku, gdy osoba lub członek rodziny uzyskuje dochód za granicą informujemy, iż:
zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016r. poz.195) „w przypadku gdy osoba (…) lub członek rodziny tej osoby przebywa poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, organ właściwy przekazuje wniosek wraz z dokumentami marszałkowi województwa”.
Decyzję o przyznaniu świadczenia lub jego odmowie podejmuje Marszałek Województwa a tutejszy Ośrodek jedynie przesyła złożone dokumenty wraz z załącznikami do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Wnioski złożone w tut. Ośrodku, zgodnie z zaleceniami zawartymi w piśmie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, znak:OS.0710.13.2016, z dnia 15 marca 2016r., powinny być kompletne i prawidłowo wypełnione przez wnioskodawcę. Do wniosku powinna być zebrana pełna informacja o dochodach, również uzyskanych poza granicami kraju (dochody uzyskane w roku bazowym - 2014 i/lub dochody uzyskane po roku bazowym) i co się z tym wiąże, dokumenty potwierdzające okresy wykonywanej pracy poza granicami Polski bądź informacje o innych źródłach uzyskiwania dochodów np. z tytułu uzyskiwania zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku chorobowego, świadczeń z tytułu emerytury lub renty wypłacanych w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii.
Do wniosku należy dołączyć również oświadczenie dotyczące ustalenia państwa właściwego do zapłaty świadczeń (oświadczenie można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej) oraz umowę o pracę osoby przebywającej za granicą przetłumaczoną na język polski, oświadczenie potwierdzające zamieszkanie, wykonywanie pracy i dane osobowe: wnioskodawcy, osoby przebywającej za granicą a także dane osobowe dzieci.
W przypadku, gdy marszałek województwa ustali, że w sprawie nie mają zastosowania przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego:
- przekazuje powyższą sprawę organowi właściwemu czyli w przypadku Dębicy Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Następnie organ właściwy ( MOPS) ustala prawo do świadczenia wychowawczego od miesiąca złożenia wniosku;
- informuje o tym fakcie właściwy organ (Ośrodek Pomocy Społecznej)– art. 16 ust. 8 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
Ponadto Marszałek województwa ustala i dochodzi zwrotu nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego w sprawach, w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – art. 16 ust. 10 wyżej cyt. ustawy.