„Działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 marca 2015

W Polsce istnieje powszechność obowiązku interwencji w sytuacji występowania zjawiska przemocy. Wszyscy mamy obowiązek społeczny wynikający z art. 304 &1 kodeksu postępowania karnego nakłada na każdego, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ( a takim jest przemoc w rodzinie) ma społeczny obowiązek zawiadomienia o tym prokuratora lub policji. Pamiętajmy, iż milczenie jest przyzwoleniem na przemoc.         

- art.304 & 2 kpk osoby, które w związku ze swoją działalnością w rodzinie (pedagodzy szkolni, nauczyciele, pediatrzy) dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa jakim jest przemoc są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Zasada ta została powtórzona w przepisie art.12  ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Realizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie na terenie miasta Dębica zajmuje się Miejski Zespół Interdyscyplinarny w Dębicy, którego funkcjonowanie  określono uchwałą Rady Miejskiej w Dębicy z dnia 8 kwietnia 2011 roku a powołany został zarządzeniem Burmistrza Miasta Dębica z dnia 9 czerwca 2011 roku . W skład zespołu wchodzą przedstawiciele: miejskiego ośrodka pomocy społecznej, miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, ośrodka interwencji kryzysowej,  oświaty, ochrony zdrowia, kuratorzy sadowi oraz organizacje pozarządowe. Obsługą i organizacją  zespołu i grup roboczych zajmują się pracownicy Miejskiego Ośrodka  Pomocy Społecznej.

Od powstania zespołu do końca 2014 roku wpłynęło do jego przewodniczącego  197 Niebieskie Karty tj. 12 w 2011, 52 w 2012, 52 w 2013 i 81 w 2014. To skala rozpoznanego zjawiska przemocy w rodzinie na terenie naszego miasta. W sprawach tych grupy robocze spotkały się 548 razy.

W grupach roboczych biorą udział policjanci - dzielnicowi, kuratorzy sądowi, pracownicy socjalni, pedagodzy szkolni, nauczyciele  szkół i  przedszkoli, pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej, terapeuci ds. uzależnień oraz asystenci rodzin.

Specjaliści pracujący w ramach grup udzielają informacji o  instytucjach świadczących pomoc osobom doświadczającym przemocy, świadczą pracę socjalna, wspierają w trakcie trwania spraw na policji i w sądzie, udzielają pomocy materialnej i rzeczowej, proponują pomoc pracowników socjalnych, policjantów dzielnicowych i  asystentów rodzin oraz pracowników ośrodka interwencji kryzysowej , kierują sprawców przemocy i osoby uzależnione na zajęcia korekcyjno- edukacyjne , składają wnioski do sądu o wgląd w sytuację rodziny oraz dzieci, wnioski o leczenie odwykowe do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz wnioski o wszczęcie postępowania do  Prokuratury  Rejonowej. Ponadto współpracują z pedagogami szkolnymi  w zakresie sytuacji edukacyjnej i pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla dzieci z rodzin, w których występuje przemoc domowa.

W ramach działań profilaktycznych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej  Zespół Interdyscyplinarny rozpowszechnia  w placówkach oświatowych, służby zdrowia i policji materiały informacyjne, udziela  porad rodzinom, w których występują  konflikty i trudne sytuacje życiowe, organizuje superwizję grupową i  indywidualną dla członków grup roboczych, motywuje do  uczestnictwa w warsztatach  „Szkoła dla Rodziców” dla osób , którym założono Niebieską Kartę, a także innym rodzinom, które potrzebują  pomocy  we właściwym  sprawowaniu funkcji opiekuńczo - wychowawczej.

Działania Miejskiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie nie zastąpią reagowania na przemoc przez każdego z nas.           

Pamiętajmy, że odwracając wzrok i zasłaniając uszy jesteśmy współodpowiedzialni a ignorowanie zachowań  przemocowych prowadzi do ich eskalacji.