W nocy z 28 na 29 lutego 2024r. z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się ogólnopolskie badanie osób bezdomnych. Przeprowadzane jest od 2009 roku, raz na dwa lata, a jego celem jest oszacowanie skali zjawiska bezdomności w Polsce.
Koordynatorem badania liczby osób bezdomnych na terenie Gminy Miasta Dębica został pan Piotr Walczyk, specjalista pracy socjalnej, który stanął na czele Zespołu zadaniowego powołanego zarządzeniem Burmistrza Miasta Dębica.
W skład zespołu weszli przedstawiciele: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, Urzędu Miejskiego w Dębicy, Stowarzyszenia im. Św. Brata Alberta Koło w Dębicy, Zakładu Karnego w Dębicy, Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy, Komendy Powiatowej Policji w Dębicy, Straży Miejskiej w Dębicy oraz Służby Ochrony Kolei w Dębicy.
W noc badania zespół badawczy przeprowadził ankiety z osobami bezdomnymi, które w tym czasie przebywały na terenie naszego miasta. Łączna liczba osób bezdomnych to 181, z czego 27 stanowiły kobiety. 178 osób przebywało w tę noc w schronisku oraz zakładzie karnym, a trzy osoby przebywały na terenie miasta.
Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania obecnej skali bezdomności w Polsce. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych, czy podejmowania decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin, dotyczącą np. liczby noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych.