Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
w Dębicy
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Działania MOPS po raz kolejny w książkowej publikacji

  • 07 czerwca 2024

„Działania inkluzyjne i zarządzanie w usługach samorządowych Dębicy wobec uchodźców ukraińskich” to tytuł tekstu autorstwa pani Marzeny Socha dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy oraz pana dr hab. prof. UKEN Józefa Młyńskiego, który ukazał się w pracy zbiorowej pt. „Pomoc społeczna i służby ratownicze w obliczu wojny w Ukrainie”. Publikacja książkowa została opracowana przez Bibliotekę Instytutu Zarządzania i Spraw Społecznych Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i stanowi już drugą publikację, w której przygotowania przyłączyła się dyrektor dębickiego MOPS. Pierwsza pozycja, która powstała w 2022r. poruszała temat pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy w czasie pandemii COVID- 19.

Aktualna publikacja w swoim redaktorskim zagadnieniu prezentuje doświadczenia polskiego systemu pomocy społecznej w okresie wybuchu wojny na terenie Ukrainy.

Autorzy tekstu we wprowadzeniu podkreślają, że tzw. exodus uchodźczy rozpoczął się już w nocy 24 lutego 2022r , kiedy Rosja napadła na Ukrainę, a już dnia następnego pierwsi uchodźcy dotarli do Polski. W sytuacji konfliktu zbrojnego państwo polskie zaoferowało szeroki zakres pomocy dla ukraińskiej społeczności.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy redagując artykuł o działaniach inkluzyjnych wobec uchodźców, przedstawiła działania samorządu dębickiego i pracowników zarządzanego przez siebie ośrodka, ponieważ dla kadry MOPS rozpoczął się  okres ważnej i trudnej pracy oraz szeregu działań na rzecz uchodźców.  

Jesteśmy dumni, że działania dębickiego samorządu oraz praca pracowników dębickiego MOPS, wykonywana w tym trudnym czasie, na wielu płaszczyznach zawodowych została uwieczniona w książce, a tym samym  wpisała się w historię pomocy społecznej.