Za kilka dni, 19 kwietnia obchodzona będzie 82- ta rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
Naszym podopiecznym z trzech placówek wsparcia dziennego „Zgrana Paka” przedstawiliśmy lekcję historii, wykorzystując materiały edukacyjne, a tym samym dołączyliśmy do trzynastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającej powyższe wydarzenia.
Inicjatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a jej celem jest przede wszystkim upamiętnienie i szerzenie wiedzy o powstaniu w warszawskim getcie.
Dla naszych podopiecznych była to spora dawka historii. Wzięły udział w lekcji historycznej, poprowadzonej przez wychowawców placówek, którzy uczestniczyli w warsztatach on- line prowadzonych przez Muzeum Polin, podczas których sami poznali dokładne fakty tragicznych wydarzeń w getcie oraz cele akcji społecznej.
Następnie dzieci przygotowały plakaty i prace plastyczne, które zaprezentowały na wystawie przygotowanej w placówce przy ulicy Matejki, a także wykonały papierowe żonkile, które przypięły do swoich ubrań oraz dekorowały nimi świetlice.
Żonkil stał się symbolem akcji upamiętniającej wydarzenia powstańcze w warszawskim getcie, ponieważ ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Dziś ten żółty kwiat- żonkil, jest symbolem zbiorowej pamięci.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. A jej ambasadorami są Robert Makłowicz, zespół muzyczny Kwiat Jabłoni, aktorka Barbara Wypych oraz psycholog Ewa Woydyłło- Osiatyńska.