Od czerwca 2023r. obowiązuje znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Wprowadzono liczne zmiany dotyczące m.in. definicji przemocy, pracy z rodziną dotkniętą zachowaniami przemocowymi oraz procedurą Niebieskiej Karty.
Przepisy, które weszły w życie zmieniły terminologię stosowaną w ustawie. Dotychczasowe pojęcie przemocy w rodzinie zostało zastąpione przemocą domową, a obowiązujące formy przemocy domowej zostały rozszerzone o dwie kolejne formy: cyberprzemoc i zaniedbanie. Krąg osób, na który będą oddziaływać zmienione przepisy powiększył się o byłego małżonka, byłego partnera lub inną osobę pozostającą obecnie lub w przeszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania.
Kolejną dużą zmianą zawartą w znowelizowanej ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej jest wprowadzenie zapisów o obowiązkowych szkoleniach zgodnych z wytycznymi ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, skierowane do członków gminnych zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy domowej oraz członków grup diagnostyczno- pomocowych.
Zgodnie z nowymi zapisami każdy członek zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej oraz grupy diagnostyczno – pomocowej powinien odbyć ww. szkolenie w terminie 12 miesięcy od dnia powołania go w skład zespołu. Członkowie Miejskiego Zespołu Interdyscylinarnego w Dębicy, początkiem października br. odbyli 24 godzinne szkolenie, a przewodnicząca Zespołu pani Małgorzata Kołodziej podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe zdała egzamin przed komisją Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Warszawie i odebrała certyfikat specjalisty w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej. Składamy jej serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów zawodowych i osobistych.